W przeciągu kilku ostatnich lat na rynku coraz częściej można usłyszeć określenie inteligentny dom. To nic innego, jak budynek, który samodzielnie dostosowuje temperaturę do naszych preferencji. Inteligentny dom z pewnością przewietrzy również pokój czy też zasłoni rolety. Wszelkie funkcje mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo oraz wygodę wszystkich domowników. Podjęcie decyzji o instalacji takiego systemu stanowi świetny sposób oszczędzania w ramach domowego budżetu. Warto zapoznać się z wszelkimi szczegółami.
Inteligentny dom – co to dokładnie jest?
Gwałtowny rozwój technologii powoduje, że w najbliższym otoczeniu zachodzi naprawdę wiele różnych zmian. Chodzi tu na przykład o sposoby komunikowania się czy też transportu. Poker online w Polsce to również zmiana, która pojawiła się w ostatnich czasach na rynku. Zmiany dotykają również systemów zarządzania budynkiem, czyli BMS lub też IBMS. To nic innego jak budynek posiadający zintegrowane instalacje, które odpowiadają za sterowanie różnorodnymi urządzeniami domowymi oraz układami.
Cały mechanizm opiera się więc na centralnym zarządzaniu, które łączy w sobie wiele działających ze sobą systemów wraz z kontrolą. Inteligentny dom ma za zadanie zwiększyć energooszczędność, która polega zarówno na użytkowaniu, jak i eksploatacji budynków. W związku z tym budynki wyposażone w tego rodzaju systemy są zgodne z najbardziej rygorystycznymi standardami obowiązującymi na całym świecie. Należy również wspomnieć o tym, że tego rodzaju instalacje są bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. Jak widać, ten system można nazwać ogromnym postępem technologicznym.
Z czego składa się cały system?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, z czego dokładnie składa się cały system przypadający na inteligentny dom. Oczywiście dopasowanie poszczególnych elementów zależy jedynie od potrzeb domowników. Inteligentny dom ma za zadanie polepszyć funkcjonowanie całej instalacji. Domownik może przy pomocy systemów sterować głównie instalacja centralnego ogrzewania, wentylacją mechaniczną czy też zdecydować się na podgrzewanie ciepłej wody. Mamy też możliwość zarządzania instalacją pompy ciepła, paneli solarnych oraz fotowoltaiki. Klimatyzacja również daje możliwość podłączenia do tego inteligentnego systemu. Do ciekawszych rozwiązań, na które decyduje się niewiele osób, jest też sterowanie oświetleniem, instalacją alarmową, podłogowym ogrzewaniem czy systemem kina domowego.
Praktycznym rozwiązaniem w wielu domach jest również możliwość sterowania wewnętrznymi oraz zewnętrznymi żaluzjami. Inteligentny dom daje możliwość ustalenia parametrów ogrzewania w stosunku do rytmu dnia domowników. Według potrzeb można również przypisać każdemu pomieszczeniu odpowiednią temperaturę. Pod naszą nieobecność światło będzie się samodzielnie włączać oraz wyłączać. Podgląd zainstalowanego systemu monitoringu to również bardzo praktyczne rozwiązanie. Jak widać, inteligentny dom daje domownikom wiele praktycznych oraz wygodnych możliwości.
Kwestia energooszczędności
Z każdym rokiem na rynku coraz więcej mówi się o kwestii energooszczędności. Wiąże się to również z coraz większą ilością uwarunkowań prawnych, które zostają wprowadzone w naszym kraju. Dyrektywa, która została wprowadzona przez Parlament Europejski, nakłada wszystkie kraje członkowskie obowiązek, aby od początku 2021 roku każdy projekt domu dostosowany był zgodnie ze zmniejszeniem zużycia energii. Oczywiście z pewnością wraz z upływem czasu pojawi się coraz więcej nowelizacji. Wszystko w celu uzyskania minimalnego wskaźnika dotyczącego zużycia energii w domach jednorodzinnych. Coraz to nowsze innowacje systemów prowadzą do powstawania coraz lepiej zintegrowanych układów. Wszystkie domy w efekcie staną się więc ekonomiczne oraz energooszczędne. Mają one również za zadanie chronić informację oraz przepływ danych na bardzo wysokim poziomie.
Instalacja systemów inteligentnego domu znacznie zminimalizuje koszty ogólnej eksploatacji oraz zużycia energii. Tego typu budynki z każdym rokiem stają się coraz bardziej atrakcyjne na rynku, ponieważ zapewniają wygodę oraz ogromny komfort użytkownikom. Oczywiście, jeżeli decydujemy się na wprowadzenie tego typu systemów, należy tego dokonać już w momencie projektowania całej inwestycji. Montaż powinien być przeprowadzany jedynie przy pomocy specjalistycznych firm, które następnie zajmą się również kontrolą całych systemów. Oczywiście niezbędne jest odpowiednie dopasowanie systemu do powierzchni całego budynku. Wszystko musi być zgodne z obowiązującymi w Europie oraz na całym świecie standardami i wymaganiami.