Legia Warszawa od lat jest jednym z najsilnieszych klubów piłkarskich w Polsce. Wraz z ich sukcesami na przestrzeni lat pojawiło się też wiele ciekawych faktów dotyczących Wojskowych. Z tego artykułu dowiesz się m.in. top 6 najdroższych wychowanków Legii, z kim najwięcej Legia rozegrała pojedynków na krajowym boisku czy też ceny wejściówek na mecze. Zapraszamy do lektury!
- Wylęgarnia młodych talentów
Wojskowi są nie tylko topową polską drużyną pod względem sukcesów w rozgrywkach, ale także w kontekście szlifowania talentów młodych zawodników. Legioniści dokonali aż sześć transferów z klubu, począwszy od sezonu 2007/2008, opiewających na kwoty wyższe, niż 4 mln euro. Najdroższym zawodnikiem, opuszczającym szeregi stołecznej drużyny, był Radosław Majecki, pozyskany przez AS Monaco za ok. 7 mln euro. Drugim w kolejności najdroższym transferem było odejście Michała Karbownika do angielskiego Brighton (5,5 mln euro). Za podobną kwotę odchodził sezon wcześniej Sebastian Szymański, pozyskany przez Dynamo Moskwę. Stawkę uzupełniają Łukasz Fabiański (transfer do Arsenalu za 4,35 mln euro), Ondrej Duda (odejście do Herthy Berlin za 4,2 mln euro) i Dawid Janczyk (pozyskany przez CSKA Moskwę za 4,2 mln euro).
- Odwieczni rywale Legii
Aż 159 meczów Legia Warszawa rozegrała przeciwko Wiśle Kraków. Jest to najczęstszy rywal stołecznej drużyny w historii rozgrywek najwyższej ligi. Z drużyną z Grodu Kraka Legioniści mierzyli się w zamierzchłych już latach 1927-1936, a także w okresach: 1947-1985, 1988-1994 i 1996-2021. Nieco mniej meczów Legia rozegrała z innym, istotnym konkurentem do zdobywania najwyższych trofeów w polskiej piłce. Mowa o Ruchu Chorzów, z którym Wojskowi zagrali 150 meczów w Ekstraklasie. Statystyka ta na razie nie zostanie poprawiona, gdyż Ruch Chorzów w sezonie 2021/2022 będzie rozgrywać swoje mecze w II lidze piłkarskiej, a szanse na awans do wyższej klasy rozgrywkowej według legalnych bukmacherów, oferujących zakłady wzajemne, nie należą do najwyższych. Ale zarazem trzeba pamiętać, że nie raz eksperci ze stron bukmacherskich mylili się w ocenie, co przekładało się na wygrane wielu typerów obstawiających mecze (u bukmacherów takich jak Fuksiarz czy STS) lub zakłady specjalne odwrotnie do tego co proponują oddsmakerzy.
- Co łączy Legię Warszawa i RKS Mirków?
RKS Mirków to niewielki podwarszawski klub, toczący swoje rozgrywki na ósmym poziomie rozgrywkowym. Mimo, iż obecna dyspozycja drużyny z Konstancina-Jeziornej (tam RKS Mirków rozgrywa swoje mecze) pozostawia wiele do życzenia, to kilkanaście lat temu klub blisko współpracował z najlepszymi klubami w Polsce. W 2001 i 2002 roku na stadionie w Mirkowie trenowała drużyna Polonii Warszawa, zaś od czerwca 2009 roku, aż do końca 2011 roku, na kameralnym boisku RKS-u trenowała pierwsza drużyna Legii Warszawa. W RKS-ie Mirków stawiał pierwsze kroki m.in. Roman Kosecki – późniejszy zawodnik Legii Warszawa.
- Na Żyletę za 20, w strefie 1 więcej niż 40. Jak kształtują się ceny karnetów na Legię?
Niespełna 670 złotych trzeba było zapłacić za karnet na Legię Warszawa, jeśli chcieliśmy podziwiać zmagania boiskowe z perspektywy strefy 1. Na nieco gorzej usytuowaną strefę 2 wydatek na karnet wynosił prawie 560 złotych, zaś na strefę 3 – ok. 490 złotych. Najmniej za karnety zapłacili bywalcy „Żylety”, czyli najbardziej znanej trybuny na Łazienkowskiej, słynącej z gorącego dopingu osób na niej zasiadających. W przypadku najdroższego karnetu, w przeliczeniu na jeden mecz, trzeba było zapłacić ok. 45 złotych, zaś najtańsza wejściówka to koszt ok. 20 złotych.
Legia Warszawa ma zarówno swoich sympatyków, jak i tych, którzy nie przepadają za klubem ze Stolicy. Być może ten artykuł przekona tych drugich o tym, że jednak warto zakolegować się “na próbę” z drużyną z Łazienkowskiej?